Klímaberendezés Kiválasztása
A piacon szinte minden megoldásra található klímaberendezés. A legtöbben az oldalfali split klímákat ismerik, vásárolják és a szerelők is ebből üzemelnek be a legtöbbet. Viszont minden igényt nem lehet vele kielégíteni, ezért a mérnökök több típust fejlesztettek ki, hogy minden célt és igényt ki tudjanak elégíteni.
Oldalfali mono-Split klímaberendezések.
Egy belső oldalfalra felszerelhető beltéri egységből és egy külső falra, korlátra, tetőre, földre stb elhelyezhető kültéri egységből áll. A két egység elektromos kábelekkel és a hűtőközeg szállítására alkalmas réz csövekkel van összekötve.
Multi-Split klímaberendezések.
A multisplit légkondicionáló berendezések fő jellemzője, hogy egy kültéri egységhez több beltéri egység csatlakoztatható, melyek külön-külön vezérelhetőek. A kültérire megosztva köthető oldalfali, mennyezeti vagy akár parapettes beltéri egység is. Igazán nagy előnye, hogy ahol nincs hely vagy nem szeretnék ha az épület homlokzatára több kültéri egység kerülne. Hátránya, hogy a készülék és a szerelési ára drágább, mintha darabonkéni monosplit klímával szerelnénk, és egy esetleges kültéri egység meghibásodása esetén egy beltéri egység sem fog működni.
Mennyezeti Split klímaberendezés.
Az oldalfali Split rendszerektől eltérően ennél a típusnál a beltéri egység a mennyezet födém vagy álmennyezettébe van szerelve. A kazettás kivitel szinte egy szintben van a mennyezeti síkkal, a panelos a síkból 10-15 centimétere áll ki. A kazettás előnye, hogy több irányba tudja fújni egy időben a kezelt levegőt.
Légcsatornázható Split klímaberendezések.
Ezeknél a készülékeknél is szükség van bel és kültéri egységre, viszont itt a beltéri egységből nem közvetlenül, hanem légcsatornákon keresztül légbeömlő nyilason jut a helységbe a klíma által kezelt levegő. Előnye, hogy nincs ventilátor hatás, kellemes temperáló légmozgás jellemzi. Nincsennek falra szerelt beltéri egységek, a levegő szellőző rácsokon keresztül jut a helységbe. Érdemes új ingatlan kialakításánál, de a meglévőnél is tökéletesen kivitelezhető.
Fan-coil rendszerek.
Ezt a rendszert leginkább a radiátorhoz lehetne hasonlítani, annyi eltéréssel, hogy a radiátor, csak fűt, de nem tud hideg levegőt előállítani. A kültéri egység a fan-coil beltéri egységébe lévő vizet igény szerint hűti vagy fűti, melyet ventilátor segítségével a légtérbe juttatja. Elhelyezése is nagyban hasonlít a radiátoréhoz. Három kivitelben készítik: Talpon álló, süllyesztett és falra szerelhető.
Hőszivattyús rendszerek.
A jelenleg legfejletteb hűtés-fűtési rendszer. A természet hőjét hasznosítja. Főbb részei: Kültéri és beltéri egység, de további kezelő berendezésekre is szükség lehet, melyek már a fűtési rendszerhez tartoznak, például keverő és puffertartály. Technikai kialakításban készítenek levegő-víz, és víz-víz hőszivattyúkat. A professzionális készülékek már minden lehetséges igényt kialakítanak. Előállítják a fűtött vizet a padlófűtés, radiátor és hálózati meleg víz részére, nyáron pedig hűtenek. Lényegében a split klíma berendezés levegő-levegő hőszivattyú. A rendszer kiépítése költséges, viszont természetes energiát termelő egységekkel történő házasításával fogyasztása szinte nullázható.